Infolinia
DIGCOMP jest ramą odniesienia dla rozwoju i rozumienia kompetencji cyfrowych w Europie, zawierającą opis 21 kompetencji ramowych (odniesienia), zgrupowanych w 5 obszarów kompetencji, w wersji 1.0 na 3 poziomach zaawansowania: podstawowym A, średniozaawansowanym B i zaawansowanym C. Opis kompetencji cyfrowych ramy DIGCOMP cechuje się wysokim poziomem ogólności, który ułatwiać ma zrozumienie, czym są i do czego służą kompetencje cyfrowe w dzisiejszym świecie.
ECDL jest międzynarodowym systemem certyfikacji konkretnych umiejętności komputerowych, które wypełniają wszystkie obszary ramy DIGCOMP. Oferta egzaminacyjna ECDL Profile DIGCOMP, składająca się z wybranych modułów spośród 4 modułów podstawowych ECDL BASE i 2 modułów średniozaawansowanych ECDL STANDARD, w 18 różnych wariantach, jest dedykowana kandydatom, zamierzającym poddać się certyfikacji umiejętności komputerowych zgodnej z DIGCOMP. Poszerzenie zakresu modułów o kolejne 6 z rodziny ECDL STANDARD daje możliwości uzyskiwania kolejnych wariantów certyfikatów ECDL Profile DIGCOMP, różniących się przede wszystkim kompetencjami z obszaru Tworzenie treści.
Często pojawia się pytanie, który certyfikat ECDL Profile DIGCOMP pokrywa wszystkie 21 kompetencji z wszystkich 5 obszarów ramy DIGCOMP? Jeśli nie brać pod uwagę poziomu zaawansowania (czyli dopuszczamy niektóre kompetencje na poziomie A a inne na poziomie A+B) to takim certyfikatem jest 5-modułowy ECDL PROFILE DIGCOMP 14. Jeśli natomiast potrzebujemy potwierdzenia wszystkich 21 kompetencji na poziomie A+B, to takim certyfikatem jest 6-modułowy ECDL PROFILE DIGCOMP 16.
Zakres certyfikacji ECDL jest szerszy niż opisane w Ramie DIGCOMP 21 kompetencji cyfrowych, dlatego stworzono wiele wariantów certyfikatów, pozwalających na wypełnienie założeń podanych w „Wytycznych w zakresie realizacji przedsięwzięć z udziałem środków Europejskiego Funduszu Społecznego w obszarze edukacji na lata 2014-2020”, opublikowanych przez Ministerstwo Rozwoju, obowiązujących od 1 stycznia 2018 roku.
Certyfikaty ECDL Profile DIGCOMP pozwalają zrealizować wytyczne certyfikacji umiejętności komputerowych, zgodne z Ramą DIGCOMP i nabywane w ramach szkoleń zgodnych z DIGCOMP, dofinansowywanych z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) w perspektywie finansowej 2014-2020.
Tabela: Wypełnienie Ramy DIGCOMP modułami ECDL
Kompetencje cyfrowe potwierdzić można odpowiednim certyfikatem, takim jak ECDL Profile DIGCOMP, który otrzymuje się po zdaniu określonych egzaminów. Certyfikatów kompetencji cyfrowych dostępnych jest wiele, jednakże najbardziej rozpowszechnionym i najbardziej wiarygodnym pozostaje ECDL, czyli Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych. Można go zdawać w 150 krajach świata, w 41 językach, w tym w Polsce i po polsku. Około 12 milionów ludzi na świecie posiada certyfikat ECDL. Jest to certyfikat w pełni międzynarodowy i szeroko rozpoznawalny. Można powiedzieć, że certyfikat ECDL Profile DIGCOMP to europejska certyfikacja umiejętności komputerowych dla Polski.
Certyfikat ECDL Profile DIGCOMP – WZÓR
Szczegółowe informacje na temat certyfikatu ECDL Profile DIGCOMP znaleźć można na stronie: http://ecdl.pl/certyfikaty/ecdl-profile-digcomp
Aby ułatwić dopasowanie certyfikatów ECDL Profile DIGCOMP do kompetencji zaplanowanych w projekcie szkoleniowym, przedstawiliśmy w poniższej tabeli wszystkie dotychczas zdefiniowane certyfikaty (dolny wiersz tabeli) na kanwie ramy kompetencji DIGCOMP. Na zielono zaznaczono te certyfikaty ECDL Profile DIGCOMP, które wpisują się we wszystkie 13 kompetencji odniesienia z pierwszych 3 obszarów ramy na poziomie zaawansowania A+B. Na czerwono – certyfikaty, które wpisują się we wszystkie 21 kompetencji odniesienia wszystkich 5 obszarów ramy na poziomie A i/lub B; na fioletowo zaś – certyfikaty, które wpisują się we wszystkie 21 kompetencji odniesienia wszystkich 5 obszarów ramy na poziomie A i B. Kolorem niebieskim oznaczono wszystkie inne certyfikaty.
Wysoka jakość i wiarygodność jest podstawą certyfikacji ECDL we wszystkich 150 krajach. Neutralność wobec producentów rozwiązań, których testy opracowane przez Fundację ECDL mogą dotyczyć, wiarygodność i jakość, tworzą unikalną wartość certyfikacji ECDL. Akredytowane Centra Egzaminacyjne ECDL, producenci rozwiązań oraz Fundacja ECDL zobowiązują się do dołożenia wszelkich starań, aby zarówno osoby indywidualne jak i organizacje oraz społeczności skupione wokół ECDL wykorzystały jak najwięcej swojego doświadczenia, umiejętności i wiedzy. ECDL zapewnia najwyższą jakość certyfikacji umiejętności komputerowych, na międzynarodowym poziomie, poprzez:
Certyfikat Jakości
Infolinia